Bandliste | Arrangementer | Meninger | Intervjuer | Plateanmeldelser | Konsertanmeldelser | Bildegallerier | Om...

T-skjorter

BESTILL HER!

Spesial
Odden hjelper deg! Odden hjelper deg!

Konkurranser
-Lynch Mob, vinn billetter!
-Vinn siste Melvins
-Vinn Headbang i Hovedlandet (dvd)

Siste meninger
- Leie av John Dee
- Trommis ønskes i Stavanger-området
- Vokalskissing og en fuktig bytur med Ninth Circle
- TRIO SØKER MUSIKERE OSLO
- Bassist til Sludge/Southern Metal inspirert band

Siste kommentarer
- Enchanting Darkness - From Below (7)
- Husk Tim Ripper Owens +++ (3)
- Honcho releaseparty (Oslo 3/9) + info om nytt album (3)
- Svartediket, statusrapport (2)
- Spikethroat, bandtips (2)

Konserter
03.09.2010
Granittrock 2010
Oslo
03.09.2010
Ladehammerfestival
Trondheim
03.09.2010
Vrangsinn
Sandnes
03.09.2010
Jorn
Skien
03.09.2010
Miksha + Ct-Prevail
Hamar
03.09.2010
Flashback Of Anger
Sandefjord
04.09.2010
Rammsund + Mortiis
Oslo
04.09.2010
Sahg + Ribozyme
Bergen
04.09.2010
Illusion Suite + Flashback Of Anger
Oslo
04.09.2010
Miksha + Resonaut
Trondheim
09.09.2010
Misfits + Hat Trickers
Oslo
09.09.2010
Tim Ripper Owens + Thunderbolt
Oslo
10.09.2010
Dead Trooper + Goat The Head
Oslo
10.09.2010
Hollywood Vampires + Mama Kin + Nite Rain
Oslo
10.09.2010
Tim Ripper Owens + Thunderbolt
Haugesund
10.09.2010
Åge Aleksandersen og Sambandet
Oslo
10.09.2010
Goat The Head (release I)
Trondheim
11.09.2010
Dirty Penny (Usa) + Gotham Saints
Oslo
11.09.2010
Goat The Head (release II)
Oslo
Abonnér på konserter

Siste band
-BloodRed Sky
-Nifrost
-Remorse Is For The Dead
-Coroners Ritual
-Kulse
-Sodomy Club
-Eron
-Hævnlyst
-Landsverk
-Exeloume

Svartediket





Trondheim 04.07.05
Trøndertrollene

Lumsk har siden sist gått langt om lenge og har forruten å levere et nytt album, opplevd mye mellom bakkar og berg. Hva som skjer framover og hva vi kan forvente oss av bandet er ennå litt vagt, men at de ligger og bobler fram en liten oppblomstring er det liten tvil om. Eystein forteller eventyr sammen med oss...

Siden sist har Dere gjort litt i lydbildet føler jeg, er Lumsk i dag mer komplett? Det er en litt mer helhetlig og varm produksjon som omfavner låtene...enig?

"Jeg er helt enig; lydbildet er både varmere, mer dynamisk og mer gjennomført enn sist! Dette skyldes nok mange ting. For det første låtene i seg selv. Ellers er Stein i Skansen Lydstudio en veldig flink fyr, og han har oppgradert utstyrsparken flere ganger siden sist vi var der. P.g.a. bra lyd direkte fra instrumentene og riktig oppmikking har vi unngått å måtte jobbe mye med lyden i ettertid. Ellers har Pete i Tailor Maid Studio gjort en utrolig mye bedre jobb med masteringen, enn finnene gjorde på forrige skive. Da jeg tok inn ei ny og ei gammel låt på PCen for å sammenligne en dag, fikk jeg meg et lite sjokk. Tror det var litt mye vodka, ekstrem metal og samlebåndsproduksjon inn i bildet da de mastret Åsmund Frægdegjevar..."

Dere har overlevd masse utskiftninger, uten å gå noe nærmere inn på det, hvordan fungerer bandet kontra før? Arbeidsfordelingen er vel kanskje omorganisert litt?


Bandet fungerer veldig bra med den nye besetningen! Vi er så heldig at vi hele tiden har funnet nye folk som har gjort Lumsk til et enda bedre band. Å miste både bandets hovedlåtskriver og vokalist i løpet av noen uker kunne tatt knekken på de fleste, men vi har klart å finne en bedre vokalist og en mer allsidig låtskriver!

Åsmund Frægdegjevar ble låtene til underveis i løpet av 3-4 år, denne gangen er hele plata komponert i løpet av 6-7 måneder! Espen G på synth skal ha mye av æren her, jeg synes han har levert et fremragende låtmateriale! Ellers har vi et enda større apparat rundt oss nå enn på debutplata, Tabu/Tuba står på som aldri før, og Radar booker... Men fortsatt gjør vi mye selv, selvgjort er velgjort.:)"

Trondheim overrasker gang på gang, byen framstiller sterke saker innen metal og rock for tiden - er Lumsk fortsatt lokale helter eller er man under dette utrykket om at man ikke blir profet i egen by?

"Kan ikke akkurat si at jeg føler meg som en lokal helt, nei :) Vi kjenner jo de fleste i musikk-Trondheim på en eller annen måte, og Trondheim er jo en liten by. Er vel ikke tvil om at ikke alle setter like mye pris på den suksessen vi har hatt den siste tiden, samtidig som at mange gir uttrykk for at de oppriktig mener vi har fortjent det."

Cred for original båttur, er det andre lignende saker som står på plakaten? Og hvordan var det å gå i land og møte folket etter endt konsert?

"Båtturen var utrolig morsom og vellykket! Det var tekstforfatteren vår, Birger Sivertsen, som foreslo dette, og jeg er veldig glad for at vi satte dette ut i live! Ideen er utvilsomt ganske sprø, når du tenker på sjansen for å få fint vær i Trøndelag i slutten av april skjønner du sikkert hvorfor vi lå våkne i mange netter før vi det hele skjedde.:)

Da vi kom i gang ble det fort en utrolig stor opptur. Dritfett å stå på dekk på en 150 år gammel seildampbåt, med vind i håret og blå himmel, og presentere nye låter foran flere hundre personer! Vi skulle gjerne gjentatt dette, men det er nok litt for dyrt til at det kan gjøres igjen med det første...Vi får se hva vi gjør ved neste plateslipp, luftskip kanskje?

Vi fikk dessverre ikke gått i land i Korsvika, men har fått veldig mange positive tilbakemeldinger i etterkant! Folk koste seg visst voldsomt, med grilling og pilsing på stranda."

Jeg vet at Dere kicker ræv live, det opplevde jeg da bandet var innom Kristiansand for en tid tilbake. Da var fokuset på debutskiven. Nå er jo "Troll" i bagasjen, er disse låtene lettere/vanskeligere å framføre live? Det er jo en litt annen sving over de nye...

"Det er utvilsomt en annen sving over låtene på Troll ja...er ikke så lett å spille 13/8 i ringbrynje. :) Generelt så er nok de nye låtene mer krevende å spille live, både for hver enkelt og som et helhetlig band. Vi har bare spilt 3-4 konserter med det nye materialet, men allerede funnet ut hvilke sanger som fungerer best. Ellers synes jeg kombinasjonen av gamle og nye låter fungerer bra på konsert!"

Kommer bandet til å oppsøke norske spillesteder framover? Og/eller er det nok interesse fra utlandet til at en slik turne kan forsvares? Turnestøtte fra Tabu? Eller har Dere knyttet bånd til bookingbyråer?

"Vi har samarbeidet med Radar booking i lang tid nå, og de har fått booket oss inn på en del festivaler i sommer. Ellers planlegger vi å spille både her og der i landet i løpet av september. Vi fikk jo dessverre ikke til noen skikkelig turné i forbindelse med plateslipp, så vi håper å ta det igjen til høsten.

I Tyskland jobber Extratours Konzertbuero for oss. Planen er at vi skal komme oss dit et par uker i høst, så vi får krysse fingrene og håpe på det beste!"

Lumsk har jo vært innom begredelige saker i form av Spinefarm - ser du tilbake på dette som en læreprosess? Og hva var grunnen til at Tabu ønsket videre samarbeid? Salget var kanskje en faktor? Det ble jo, om jeg ikke husker feil, omsatt en god del kopier av debuten...?

"Jo, vi har solgt langt over det både vi og Tabu forventet! Plata har blitt lisensiert i USA/Mexico/Canada, Brasil og Russland, og selger fortsatt. Vi har sett flere begredelige sider av platebransjen i løpet av de årene vi har holdt på ja...

Gjennom forhandlinger både med Napalm og Spikefarm har vi opplevd ganske råtne vilkår og mugne "tilbud". Heldigvis har vi hatt god nok tro på oss selv til å ikke ta til takke med slikt, men stått på og jobbet målrettet.

Når jeg får høre hvilke vilkår som er inn i bildet når enkelte band får platekontrakt, klarer jeg ikke helt å gratulere...Anbefaler alle band som skal skrive under en eller annen form for kontrakt å tenke seg om en ekstra gang, og forhøre seg med GramArt! Spesielt hvis du forhandler med utenlandske selskap..."

Det er vanskelig å unngå standardspørsmål når et band slipper en skive og har gjort en del stunts rundt promotiden. Både denne båtturen, by:larm og koblingen til denne tekstforfatteren er jo/kommer til å bli hyppig brakt på banen. Er det hendelser/episoder du vil dra fram utenom disse som har betydd mye for deg/bandet?

"Det er jo utrolig mye som har skjedd på veldig kort tid nå i år. Januar og første halvdel gikk med til innspillingen av Troll. Dagen etter at vi var ferdig, reiste vi til Stavanger og by:Larm. Der gikk jo ting over all forventning...

Dagen etter at vi kom hjem reiste vi rett til Stockholm for å mastre plata. Deretter har vi hatt fullt opp med videoinnspilling, båttur, diverse promo og arrangering av slippkonsert i Trondheim.

Det jeg vil trekke fram som spesielt stort er innspillingen av musikkvideoen til Trolltind. Vi og Tabu klarte ikke helt å bli enige om hvilken låt som var det riktige videovalget. Bandet var bortimot samstemte i valget av Trolltind, men Tabu så for seg helt andre toner...Etter suksessen i Stavanger ble vi kontaktet av en helt utrolig entusiastisk regissør, Håvard Arnstad. Han hadde fått med seg begge konsertene våre i Stavanger, og digget oss! Han ville lage en video som kledde musikken, og mente helt klart at Trolltind var den rette låta! Han fikk heldigvis overtalt plateselskapet.

Han sto på som bare det, og skaffet oss sponsormidler for flere hundre tusen! Filminnspillingen ble en del av Trondheim filmfestival - Kosmorama - og var mildt sagt storslagen. Over 50 personer var involvert, og vi holdt på i over et døgn i strekk. Både regissøren, fotografen, innspillingslederen og mange flere av mannskapet kom reisende fra Oslo for å bidra - og de aller fleste jobbet gratis! Utrolig fett å jobbe med tvers igjennom proffe folk, folk av internasjonal standard! (Innspillingslederen jobbet bl.a. med The fast and the furious)

Det ser ut som at en del band tror de må reise til Oslo for å få gjort ting, det må de altså ikke...I tillegg fikk vi mye hjelp fra venner og kjente, både til rigging, matlaging og skuespill. Musikkvideoen kan lastes ned fra hjemmesiden vår, og kommer nok på TV ganske snart."

Coveret på skiva var meget kledelig, det var for så vidt også Åsmund-konseptet – men denne gangen var det varmere og kledde musikken bedre….hvem står bak og var det 100% fornøyde bandmedlemmer som godkjente det?

"Også denne gangen har vi benyttet oss av Peril Design (Per Spjøtvold - synth i The Apparatus). Han har fulgt oss siden demo dagene, og gjort alt av design for oss. Er greit å ha en fast fyr som vi kjenner, og som vet hva vi er ute etter. Per har alltid fått frie tøyler til å styre som han vil, og resultatet har jo blitt veldig bra! Er alt for få band som legger nok arbeid i å få et fett og gjennomarbeidet platecover. I disse mp3-tider er jo et håndfast cover-innlegg noe som teller som aldri før, spør du meg."

Siden Lumsk figurerte i medier på demotiden, hva har vært det største skrittet å ta fram til dagens utgave av bandet? Og eventuelt, hvilke skritt vil Dere være nødt til å ta om det skulle smelle hardt og brutalt? Er folket innstilt og har mulighet til å backe opp en kommersiell opptur?

"Det er ikke lett økonomisk å være kunstner i Norge...det er jo kun apparatet rundt oss som er i stand til å leve av det. Hvis man ikke har ei dame som jobber, sliter man.:) Vi har jobbet så lenge for at bandet skal oppnå noe, at vi selvsagt er innstilt på å ta følgene av det. Det er 2 år siden jeg sluttet i en godt betalt jobb for å få bedre tid til bandsaker, og Stine sa nettopp nei til en ettertraktet studieplass ved Operahøyskolen i Gøteborg for å satse på Lumsk!"

Hvordan ser du på det faktum at Dere muligens kommer til å bli poppe også i andre kretser enn det som er fakta pr i dag? Vil vi se Lumsk på Vg-lista med bandets fulle samtykke? Jeg unner alle band som jobber hardt masse godt, og det er jo fett når band som Lumsk, som har jobbet opp en bra etikk og et solid fundament, trøkker til og gir folket bra musikk. Tanker rundt det?


"Vi dukker gjerne opp i andre kretser enn der vi har vært så langt! Ser ingen grunn til å sette grenser for hvilket "miljø" som skal like oss...Enkelte band hevder at de liker seg best i undergrunnen, det gjør ikke vi. Vi vil opp og fram, og nå ut med musikken vår til flest mulig. Nå er det jo ei stund siden jeg mottok dette intervjuet, og det utrolige har skjedd: Lumsk kom inn på en 18. plass på VG-lista den første uka Troll var i salg! Dette var en svært positiv overraskelse, både for oss og for Tabu!"

Og jeg pleier alltid å plage band med synsinger på norsk metal, hva er for tiden det du/Dere liker? Og er det noe som ikke fungerer av Trondheims metalmiljø? Linker og elementer som burde ha vært der for å optimalisere scenen?


"Det som generelt fungerer dårligst, er nok at de fleste konsertene sliter med dårlig oppmøte. Hva som skal til for å få folket opp av sofaen vet ikke jeg, det er iallfall ikke tilbudet det skorter på. Takk for meg, og takk for støtte nok en gang YJ! Snakkes til høsten...:)

Det gjør vi Eystein, og det gleder jeg meg til!


Relaterte saker
-Lumsk - band side
-Lumsk - Troll
Skrevet av Yngve M. Jacobsen / Editor
Email
yjmetal@gmail.com

Vis playliste

Kommentarer
Ingen kommentarer til nå...

For å kunne kommentere artikler, må du logge deg inn..
Hvis du ikke allerede har registrert deg, gjør det nå!.




Nyheter
Eldre nyheter...
Abonnér på nyheter

Siste konsertanmeldelser

Siste plateanmeldelser
©Copryright 2002-2010, heavymetal.no - All rights reserved - info@heavymetal.no